Flag Counter
Technical Program
Download the official app now:


For Blackberry and Windows phones, click here
ACS APICC 2017 Jeju/APICC offers Whova, a free, official app for your scheduling, networking, and many more during the conference. Download Whova app via Apple App Store or Google Play, and sign up on Whova with the email address that you used to RSVP for ACS APICC 2017 Jeju conference, or sign up using your social media accounts. You can enjoy a variety of features including scientific program with abstracts, exhibitor listings, photo sharing, and attendee information and networking opportunities!
Nov. 6 (Mon) Nov. 6 (Mon) - Poster Nov. 7 (Tue) Nov. 8 (Wed)  
08:00-08:55 PLENARY TALK 1
(Room @202)
Dr. Allison Campbell, ACS President
Presider: Ellene Tratras-Contis
08:55-09:00 Break out to concurrent sessions
  Session 1
( Room @203)
Medicinal Chemistry
Presider: Mohd Bakri Bakar
Session 2
( Room @201A)
Chemical Engineering
Presider: Ganapati Yadav
Session 3
(Room @201B)
Agricultural and Food Chemistry
Presider: Kanjana Mahattanatawee
09:00-09:30 Keynote
Abstr – 0814  Thomas Bannister
Keynote
Abstr – 0366 Ganapati Yadav
Keynote
Abstr – 0709  Taiichiro Seki
09:30-09:50 Abstr – 0119  Adam Mechler Abstr – 0440 Tami Astie Ulhiza Abstr – 0184  Byoung Ryong Jeong
09:50-10:10 Abstr – 0849  Christopher Butch Abstr – 0645 Minjun Kim Abstr – 0809  Supakon Boonyuen
10:10-10:30 Abstr – 0310  Jae Seo Lee
Abstr – 0680  Agnes Rimando
10:30-10:40 BREAK
10:40-11:00 Abstr – 0717 Albert Fahrenbach Abstr – 0474 Yutang Luo Abstr – 0780  Kanjana Mahattanatawee
11:00-11:20 Abstr – 0156 Anna Pratima Nikalje Abstr – 0722 Abhigyan Malviya Abstr – 0857  Michael Serafico
11:20-11:40 Abstr – 0611 Amita Verma Abstr – 0547 Ayyaz Ahmad Abstr – 0609  Guoren Huang
11:40-12:00 Abstr – 0242 Chee Tung Tai Abstr – 0420 Mohammad Sadiq Abstr – 0458 Wenhua Gao
12:00-13:00 LUNCH
13:00-14:00 POSTER SESSION
(@3F Lobby, Joint with HPLC)
Presider: Yung Doug Suh and Agnes Rimando
  Session 4
(Room @203)
Student Competition
Presider: Siwaporn Smith
Session 5
(Room @201A)
Environmental Chemistry
Presider: Hyun Wook Kim
Session 6
(Room @201B)
Natural Products Chemistry
Presider: Jason Chruma
14:00-14:20 Abstr – 0408  Chonnipha Tangwongputti Abstr – 0275 Sheela Chandren Abstr – 0197 Robert Borris
14:20-14:40 Abstr – 0383 Nur Farahidayu Mohd Zaini  Abstr – 0769 Minwoo Lee Abstr – 0841 Benjamin Clark
14:40-13:00 Abstr – 0586 Rogelio Jr Rantael Abstr – 0369 Chitiphon Chuaicham Abstr – 0492 Shengxiong Huang
15:00-15:20 Abstr – 0140 Joshua Raj Jaganathan Abstr – 0213 Jafariah Jaafar Abstr – 0337 Yu-Rong Yang
15:20-15:40 Abstr – 0272 Muhamad Hatib A Rahaman Abstr – 0497 Xizi Song Abstr – 0314 Eric Wei Chiang Chan
15:40-16:00 Abstr – 0158 Noresah Said Abstr – 0829 Siraprapha Deebansok
16:00-16:10 BREAK
  Session 4
(Room @203)
(Student Competition)
continued
Session 5
(Room @201A)
(Environmental Chemistry)
continued
Session 7
(Room @201B)
Organic Chemistry
Presider: Jye-Shane Yang, Ying Yeung Yeung and Shih-Sheng Sun
16:10-16:30 Abstr – 0263 Nalinee Suryawanshi Abstr – 0853 Jirawat Trakulmututa Abstr – 0759 Haoxing Wu
16:30-16:50 Abstr – 0228 Ni Zhen Teo Abstr – 0551 Zaiton Abdul Majid Abstr – 0500 Yadagiri Bhongiri
16:50-17:10 Abstr – 0600 Li juan Du Abstr – 0812 Apisit Prokaew Abstr – 0744 Siti Efliza Ashari
17:10-17:30 Abstr – 0242 Chee Tung Tai  Abstr – 0273 Pei Xin Chia Abstr – 0451 Krishnamurthy Dhileepkumar
17:30-17:50

Abstr – 0360 Liang-Qiu Lu